1. kolo AMUNDI Czech Ladies Challenge 2023

16.06.2023

Kácov nabídl ženám tvrdý test

V pátek 16. června 2023 proběhl v Panorama Golf Resortu v Kácově první hrací den turnaje Amundi Czech Ladies Challenge v rámci druhé nejvyšší evropské profesionální ženské tour LET Access Series. Hrálo se standardně na devítkách označených jako Forest a Meadows s celkovým parem 72 a délkou 5746 metrů. Zkráceny byly pouze tříparové jamky číslo sedm a patnáct. Časový program prvního hracího dne hrozila zpozdit ranní mlha, která se ale včas zvedla. Kolo se hrálo za ideálního počasí - dopoledne panovalo prakticky bezvětří, odpoledne hru ztížil vítr. Pečlivě byly sledovány hrozící lokální bouřky, ale nakonec nespadla ani kapka vody a vše se odehrálo se v plánovaných časech.

Stotřicetičlenné startovní pole se redukovalo na 127 hráček, z českého pohledu byla smutná diskvalifikace Barbory Vinklerové, která omylem podepsala skórkartu s chybným skóre. V dalších dvou případech se jednalo o zraněná zápěstí.

Špičkově nastavené hřiště, které před čtrnácti dny prověřil mužský turnaj v rámci Challenge Tour, se opět mohlo pochlubit rychlými, náročně modelovanými greeny. Jejich rychlost byla nakonec cíleně redukována pod jedenáct stop, ale navzdory tomu se jednalo o jedny z nejrychlejších na sérii. Hráčky nešetřily chválou na kvalitu hřiště a jeho korektnost. Představovalo však tvrdý test pro všechny účastnice, a tak nebyla výjimkou kola, jejichž skóre se blížilo devadesáti úderům. O náročnosti vypovídá i fakt, že pouze prvních pět hráček se po úvodním kole může pochlubit výsledkem pod par.

Podmínky evidentně vyhovovaly Španělkám, které se v průběhu kola držely na předních pozicích a nakonec dělí po prvním dnu vedení. Marta Martin, po třech odehraných turnajích v letošním ročníku LET Access Series na osmnáctém místě žebříčku, signalizovala dobrou formu osmou příčkou na Montauban Ladies Open minulý týden. Zahrála tři údery pod par, o čemž rozhodla především skvělá sekvence tří birdie na jamkách šest až osm. Stejný výsledek zapsala v prvním kole i její krajanka Elia Folch, zkušená dvaatřicetiletá hráčka z Barcelony, která má už na svém kontě jedno kariérní vítězství a je na aktuálním žebříčku série za Martin jen o jedno místo zpět.

Do pětice hráček v červených číslech se na třetím děleném místě spolu s Nizozemkou Zhen Bontan a švýcarskou profesionálkou Priscillou Schmid protáhla i naše amatérka Patricie Macková. Po ne zcela povedené první devítce, kde ztratila po ráně na čtyřparových jamkách 1, 3 a 6, kdy především dvě posledně jmenované jsou tradičně jedny z nejobtížnějších, dokázala obrátit průběh kola na druhé devítce, kde využila ke skórování oba dva pětipary i efektní zavěrečný čtyřpar s poloostrovním greenem. Tato trojice je na skóre minus jedna. Dalších pět hráček je na úrovni paru a zde nás může těšit výkon zkušené Kateřiny Vlašínové, osmadvacetileté rodačky z Třebíče, která je také nejvýše z Češek na Order of Merit LETAS na čtyřicátém místě.