AMUNDI Czech Ladies Challenge 2024 za dveřmi!

05.06.2024

Panorama Golf Resort v Kácově ve dnech 14. - 16. června opět přivítá prestižní turnaj Amundi Czech Ladies Challenge 2024. Ten je součástí druhé nejvyšší evropské ženské profesionální soutěže LET Access Series a opět nabídne srovnání české amatérské špičky s kvalitní mezinárodní účastí. V minulosti se stalo víceméně pravidlem, že české hráčky, které v tomto měření sil uspěly, se později prosadily i na dalších akcích. Nejlepším příkladem může být v současnosti druhá nejvýše umístěná Češka ve světovém rankingu a velmi pravděpodobně také naše druhá reprezentantka v rámci olympijského golfového turnaje spolu s Klárou Davidson-Spilkovou – Sára Kousková. Triumfovala právě na Amundi Czech Ladies Challenge v Golf Resortu Konopiště ještě jako amatérka v roce 2021. Historicky první vítězství české hráčky na akci této série odstartovalo vrcholnou část její dosavadní kariéry – vzápětí po profesionalizaci další tři vítězství na LET Access Series, prvenství na její Order of Merit a posun na vrcholnou Ladies European Tour. Zároveň jí úvodní úspěch pomohl k navázání kontaktu s titulárním partnerem turnaje, firmou Amundi, která je dodnes jedním ze sponzorů mladé hráčky.

Finálním krokem před profesionalizací bývá mnohdy americký univerzitní golf, ale dobrou výchozí pozici v tomto systému dává hráčkám kvalitní amatérská kariéra na domácí české půdě a zaznamenané turnajové výsledky. Klíčem je šance pravidelně měřit síly s mezinárodní konkurencí – ověřit si své kvality, stejně jako své aktuální nedostatky. Dlouhodobá dostupnost turnaje Ladies European Tour Access Series na domácí půdě je podstatným stimulem pro současný potenciál českého ženského golfu. Letošní program série obsahuje patnáct turnajů od dubnového startu ve Francii až po říjnové finále ve španělské Aragonii. Hráčky se do Čech přesouvají po turnaji Montauban Ladies Open, hraném ve Francii.

Amundi je generálním partnerem turnaje již šestým rokem a jedná se o součást dlouhodobé koncepce sportovního marketingu firmy, který je cílen právě na špičkový ženský golf. Vrcholem aktivity jsou dva velké turnaje v zahraničí – Amundi German Masters, kde letos obhajovala loňský titul Kristýna Napoleaová, a také The Amundi Evian Championship, jeden z pětice ženských major turnajů. Dlouhodobou spolupráci na českém turnaji LET Access Series hodnotí vysoko také zástupci pořádající České golfové federace. Vytváření maxima herních příležitostí pro české amatérské hráčky v co nejsilnější konkurenci vnímají jako zásadní pro jejich výkonnostní růst. V tomto ohledu turnaj přesně zapadá do celkové koncepce práce sportovního svazu.

Je standardní praxí, že významný podíl míst na startovní listině je k dispozici pro domácí zástupkyně. V případě ACLC se z celkového počtu 132 míst jedná přibližně o třicítku pozic, Tady podstatnou část tvoří nominace ČGF, letos se jedná o plných čtyřiadvacet jmen. Pozoruhodná je kvalita českého zastoupení i z hlediska handicapu, s nímž hráčky do turnaje vstupují. Zcela dominantní je pozice loňské nejúspěšnější české hráčky na tomto turnaji, o dvě rány za vítězkou dělené třetí Patricie Mackové, jejíž handicap v době letošní nominace byl plus 7,4. Na turnaji by měla hrát již jako čerstvá profesionálka – její první profesionální start by se měl odehrát na předchozí akci ve francouzském Montaubanu. Úctyhodná je také skutečnost, že dalších pět hráček české účasti má plusový handicap lepší nežli pět. Na děleném desátém místě se ztrátou dalších dvou úderů byla loni opět česká amatérka, devatenáctiletá Klára Hurtová, která vzápětí potvrdila své kvality ziskem mistrovského titulu na českém juniorském šampionátu. Ta bude hrát i na letošním ročníku s aktuálním handicapem plus 4,8 a poslední federací nominovaná hráčka na čtyřiadvacáté pozici je na HCP +1,5. To samo svědčí o tom, jak vypadá současná výkonnostní špička českého amatérského ženského golfu.

Pořádání obdobného turnaje je také šancí vytvořit odpovídající protihodnotu pro další golfové svazy. V praxi to znamená umožnit start zahraničním hráčkám v rámci výměnného programu, který opět v rámci golfové diplomacie zajistí našim zástupkyním vstup do turnajů pořádaných v ostatních zemích. V rámci výměnného programu se tak na startu objeví patnáct jmen cizinek, profesionálek i amatérek.

Počet zastoupených zemí na turnaji se pravidelně pohybuje kolem třicítky. Mezi zahraničními zkušenými hráčkami z loňské první desítky Order of Merit této série tu jsou například Dánka Pug Lyng Thomsen, loňská vítězka Vasteras Open, nebo Rakušanka Katharina Muehlbauer, která loni vyhrála LETAS Links Series. V sedmadvacetijamkovém resortu Panorama Golf se bude hrát kombinace devítek Forrest / Meadows. Na nastavení hřiště bude mít vliv skutečnost, že letošnímu ročníku nepředchází turnaj mužské Challenge Tour – díky tomu bude i zdejší rough poněkud přívětivější. Dá se tak očekávat, že budou potřeba nižší skóre pro průchod cutem i následný boj o titul. Loňský ročník byl výrazně poznamenán nepřízní počasí a tomu odpovídaly i dosažené výsledky - nakonec jako jediná skončila v červených číslech vítězka Marta Martin a navíc jen jeden úder pod par.

Řekli k turnaji:

Alain Berry, CEO Amundi Czech Republic
"V Amundi se ženskému golfu věnujeme již více než pět let a naše partnerství s turnajem LET Access Series je důkazem naší snahy podporovat rozmanitost a rovné příležitosti ve sportu. Jsme hrdí, že naše ambasadorka Sára Kousková, která se pravděpodobně stane druhou českou hráčkou na olympijském golfovém turnaji, je jednou z hráček, kterou jsme mohli na její cestě k úspěchu doprovázet."

Aleš Libecajt, generální sekretář ČGF
"Prokázali jsme v minulých letech pořadatelské kvality a navíc zástupci LET Access Series považují Panorama Golf Resort za ideální dějiště turnaje z hlediska náročnosti, dlouhodobě skvělého stavu hracích i tréninkových ploch a také díky zázemí, které si loni hráčky okamžitě oblíbily. Čelíme masivnímu zájmu o účast – na jedné straně nás to těší, na straně druhé to klade vysoké nároky na výběr našich hráček. Letos jsme poprvé museli nastavit dosti tvrdá interní nominační kritéria a tomu odpovídá i výkonnostní úroveň našich zástupkyň. Věříme, že se to pozitivně projeví na jejich výsledcích a umístění."

Petr Žák, GM Pro
"Turnaj už si získal jméno – velkou roli tu hraje silný partner, jímž je v ženském golfu i v mezinárodním měřítku Amundi. Pořádáme osmý ročník, který zaznamenal naprosto mimořádný zájem ze strany účastnic. Pro české hráčky to může být vstupenka do velkého světa golfu tak, jak to vidíme vlastně u většiny současné ženské české špičky s výjimkou Kláry Davidson-Spilkové. Věřím, že letos by je mohla následovat Denisa Vodičková, která loni několikrát ukázala své kvality a stala se hráčkou roku."

Denisa Vodičková, česká amatérská golfistka roku 2023
"Start na Amundi Ladies Czech Challenge má pro mě velký význam – je pro mě důležitým srovnáním s výbornými amatérskými i profesionálními hráčkami. Letos jsem maturovala a musela jsem přípravu podřídit škole, takže se jedná v této sezóně teprve o můj druhý turnaj. Proto také úplně nedokážu odhadnout svoji aktuální formu, ale prověrkou bude v tomto týdnu Raiffeisenbank Czech Open Golf Tour na Mnichu. Nemám na začátek sezóny nijak velká očekávání, ale hřiště mi vyhovuje. Je výborně připravené během celého roku, což je také důvod, proč tady často trénuju. Dobře ho znám a to by mohlo být výhodou."

Patricie Macková, nová česká profesionálka
"Loni jsem si potvrdila, že na "letasce" dokážu držet krok s těmi nejlepšími. Nebyl to můj první turnaj na sérii, kde jsem hrála jako amatér, a náročné podmínky mi seděly. Mohla jsem se spolehnout na svoji dlouhou hru i dobrý course management. Studium na University of Maryland mi hodně dalo – naučila jsem se efektivně trénovat, zlepšila svoji fyzickou přípravu i mentální stránku hry. Pochopíte, jakou pozornost je třeba věnovat detailům a ne jen hodiny a hodiny odpalovat míče. Začala jsem brát všechny aspekty své kariéry vážně, profesionální golf je hodně o tom, že jste plně odpovědní sami za sebe."

Tomáš Malec, Panorama Golf Resort
"Hřiště je v dobrém stavu, deště posledních dnů mu rozhodně neuškodily, právě naopak, ale trochu se to projeví na kvalitě roughu, který nebude sice vysoký, ale bude poměrně hustý. V tomto týdnu probíhá měření a značení hřiště tak, aby bylo možno pro hráčky vydat oficiální yardage book. Akci jsme si v loňském roce odzkoušeli a zvládli jsme ji i přes velké problémy s počasím. Takže se těšíme, že i letos vše proběhne k plné spokojenosti pořadatelů."

Informace o turnaji, včetně aktualit a doprovodného programu, naleznou zájemci na stránkách www.czechladieschallenge.cz.