Sára Kousková vyhrála Amundi Czech Ladies Challenge!

05.06.2021

V sobotu vyvrcholil na Konopišti jeden z vrcholů české ženské golfové sezóny. Téměř 90 hráček z 24 zemí světa bojovalo o titul při Amundi Czech Ladies Challenge, prvním ze čtrnácti profesionálních turnajů série LETAS v roce 2021.

Sára Kousková přepisovala historii! Po dvou dominantních kolech, kdy před sobotou byla ve vedení o sedm ran, si v neděli připsala klidné kolo se skóre 71. Ve finále nakonec svůj náskok ještě právě o jednu ránu navýšila, když zvítězila s náskokem 8 ran před Ruskou Ninou Pegovou. Ta nemusí být z druhého místa zklamaná - vzhledem k amatérskému statusu vítězky obdrží šek na 6.000 euro právě ona. Dělené třetí místo obsadily čtyři hráčky - německá profesionálka Verena Gimmy, Tereza Melecká, Klára Sionková a Elena Colombo ze Švýcarska.

Euforie, která se nesla v sobotu po obědě areálem resortu na Konopišti, byla cítit na kilometry daleko. Aby ne. Vůbec poprvé v historii se stalo to, aby česká hráčka zvítězila na takto prestižním turnaji pořádaném v České republice. Poslední vítězkou na profesionálním okruhu byla Klára Spilková, která ovládla turnaj LET Lalla Meryem Cup v roce 2017.

Kousková si nejprve ve čtvrtek připsala rekord hřiště, když zahrála 64 ran. Na toto kolo navázala v pátek výsledkem jen o tři rány horším a bylo více než jasné, že jí v sobotu může být největší soupeřkou jen vlastní hlava. Ta ji však nakonec nezradila. Mladá Češka ukázala dostatek zkušeností, které v letošním roce sbírala zejména v USA a v naprostém klidu si dokráčela pro své premiérové vítězství na profesionálním okruhu. "Jsem ohromně šťastná, že se mi povedlo na domácím turnaji prodat vše, co v sobě nyní mám. Po úspěšné sezóně v USA jsem měla možnost hrát v zahraničí, ale zvolila jsem turnaj pořádaný Českou golfovou federací, abych jí alespoň částečně splatila podporu, kterou od ní v průběhu posledních let dostávám," vysvětluje Kousková důvody startu na turnaji Amundi Czech Ladies Challenge. "První dva dny se mi dařilo hrát takový golf, jaký jsem si se svým týmem naplánovala. V neděli byl plán stejný, bohužel se mi do hry ale dostaly chybičky. To ale samozřejmě na mé radosti nic nemění," okomentovala své výkony jedenadvacetiletá hráčka Prague City Golf. "Teď mě čeká tréninkový blok v mém klubu na Zbraslavi, kde se chci kvalitně připravit na zbytek sezóny. Pak bude následovat start na Ladies European Tour, amatérská mistrovství a poté návrat do zámoří, kde chci v srpnu zabojovat o kartu na LPGA Tour," svěřuje se s plány Kousková, kterou letos čeká poslední rok mezi amatérkami. Což je ostatně také důvodem, proč jako vítězka neobdrží vítězný šek na 6.000 euro. Golfoví amatéři totiž bez přestupu k profesionálům nemohou obdržet prize money. "Ráda bych ještě závěrem chtěla poblahopřát Kláře Sionkové, která předvedla na svůj věk velký výkon. Už se těším na to, jak bude její kariéra v budoucnu pokračovat," okomentovala výkon své patnáctileté kolegyně Sára Kousková.

České fanoušky potěšil nejen výkon Kouskové, ale také umístění dalších Češek. Rozhodně nad očekávání dopadla i účast mladičké české naděje Kláry Sionkové, která si konstantním golfem dokráčela pro konečné dělené 3.místo. "Jsem moc ráda za tuto zkušenost. Hrálo se mi dobře, ač jsem ještě párkrát udělala chyby, které by v mé hře být nemusely. Celkově si však odnáším pozitivní pocity. V paměti mi zůstanou zřejmě z finálového dne dva chipy - na šestce a čtrnáctce, kde jsem se ze svízelné situace dokázala dostat," popisuje pocity ze hry patnáctiletá Sionková. "Nyní mám v plánu hrát českou amatérskou Tour, dále pak týmové povinnosti a na konci června bych si ráda zahrála v Berouně. Tam však ještě nemám jistý start," nastiňuje mladá česká naděje. V nejlepší desítce najdeme ještě další dvě české amatérky Terezu Meleckou na děleném třetím a Janu Melichovou na devátém místě.

V rámci celého turnaje byl k vidění nejen spektakulární golf, ale také mnoho doprovodných akcí. Ty, společně s krásným počasím, vytvořily úžasnou kulisu, která k takto významným turnajům bezpochyby patří. Spokojenost sálala jak z prezidenta České golfové federace, p. Zdeňka Kodejše, tak i z Alaina Berryho, Head of Communication Amundi Esset Management, titulárního partnera Amundi Czech Ladies Challenge. Oba vyzdvihli vysokou kvalitu a profesionalitu turnaje a poděkovali všem hráčkám za předvedené výkony. 

Výsledková listina - zde.